در اين بخش يعني"بارداری قدم به قدم" همراه شما هستيم تا هفت گام موثر بر بارداري به موقع را مرور كنيم.در حقيقت بارداری قدم به قدم به شما نشان مي دهد چگونه بارداري را توام با آرامش و لذت تجربه كنيد

گام اول: قطع روش جلوگیری از بارداری :

بخاطر داشته باشید پس از قطع روش جلوگیری در هر سیکل احتمال بارداری وجود دارد، اما معمولا پس از قطع قرصهای جلوگیری ،سه ماه طول میکشد تا بارداری اتفاق بیافتد و زمان خوبی ست برای اصلاح سبک زندگی و داشتن نغذیه سالم و همچنین برقراری سیکل های قاعدگی منظم.

 

گام دوم: تعیین زمان تخمک گذاری:

 

داشتن نزدیکی در حوالی زمان تخمکگذاری شانس باروری را افزایش میدهد. برای این منظور میتوانید از کیت های تعیین تخمکگذاری و اندازه گیری دمای پایه بدن، استفاده کنید.

 

گام سوم: نزدیکی پیش از تخمک گذاری:

 

زمان ماندگاری اسپرم در بدن خانم حدود دو تا سه روز است در حالیکه تخمک رها شده فقط 12 تا 24 ساعت قدرت باروری دارد. لذا داشتن نزدیکی در حوالی زمان تخمکگذاری شانس باروری را بالا میبرد. بطور مثال اگر سیکل 28 روزه دارید چنین عمل کنید:

بلافاصله با تمام شدن دوره خونریزی پریود، چند بار در هفته نزدیکی داشته باشید تا زمانی را که بیشتریت احتمال بارداری وجود دارد از دست نداده باشید بخصوص اگر دوره سیکل شما در هر ماه متفاوت است.

قرار بگذارید از روز دهم سیکل روز در میان نزدیکی داشته باشید.

هنگامیکه از کیت تخمکگذاری استفاده میکنید مثبت شدن آن یعنی پیشگویی زمان تخمکگذاری در 36 تا 48 ساعت آینده؛ لذا همان روز و دوروز بعد از آن را برای افزایش شانس لقاح نزدیکی داشته باشید.

 

گام چهارم:انجام باورهای خوب در رفتارجنسی:

بعد از نزدیکی به پشت دراز بکشید، به اسپرم ها این فرصت را بدهید که به سمت رحم شنا کنند.

معاشقه را قبل از رختخواب شروع کنید/

هر پوزیشنی که راحت هستید انتخاب کنید.

 

گام پنجم: ترک باورهای غلط در رفتارجنسی:

از لوبریکانت برای تسریع حرکت اسپرم استفاده نکنید چون هیچ تاثیری ندارد.

برای بارور شدن رسیدن به ارگاسم کمک کننده است ولی شرط لازم و حتمی نیست.

 

گام ششم: برای تست آماده باشید:

به محض بارداری شما باید مراقبت های خاص این دوران را شروع کنید. تست های بارداری براساس هورمون مترشحه از جفت است که تقریبا ده روز پس از لقاح در خون ظاهر میشود و برای استفاده از تستهای خانگی باید تا زمان تاخیر در پریود صبور باشید، اگر زودتر از موعد از تست استفاده کنید مجبور میشوید تست را تکرار کنید.

 

گام هفتم: اگر تست منفی شد:

این ماه باردار نشدید؟ نگران نباشید. اکثر زوج ها در چندماه اول موفق نیستند (50 درصد پس از 6 ماه و 85 درصد پس از یکسال باردار میشوند.). شاید در احتساب زمان تخمکگذاری اشتباه کرده اید و اسپرم ها هیچ وقت شانس مواجهه با تخمک آزاد شده را نداشته اند. از کیت تخمکگذاری استفاده کنید و مجدد تلاش نمایید.

 

منبع:

www.parents.com

ربیعی کارشناس ارشد مامایی