هموروئید از جمله بیماریهای بسیار شایعی است که بيشتر در افراد بالای سی سال دیده می شود.  هموروئید حاد در هر سنی مي تواند ايجاد گردد اما درصد پیدایش آن در میان جوانان و افراد میانه سال بیشتر از افراد مسن تر بوده وهمچنين در سفیدپوستان و افرادی مرفه جامعه بیشتر از رنگين پوستان و اقشار دیگر می باشد.

هموروئید علل متعددی دارد . فشار ناشی از حاملگی و زايمان عمده ترین دلیل بروز هموروئید  در زنان جوان است .

یبوست ، به خصوص یبوست شدید و طولانی که با زور زدن هنگام دفع همراه است ، اسهال ، مصرف مداوم و زیاد ملین ها ، حالات ایستادن و نشستن های طولانی و  تغذیه ناکافی با مواد فیبری ، عدم تحرک کافی که منجر به کاهش قدرت عضلانی عضلات ناحیه ی لگن می شود و عوامل زمینه ای یا ژنتیکی از علل ایجاد هموروئید  هستند .هموروئيد همچنين دارای منشاء ارثی  بويژه از طرف خانواده مادری است.

هموروئید، مکانیسم و علل پیدایش آن

به اتساع وریدهای انتهایی راست روده که با ایجاد گره همراه است هموروئید گفته میشود. كه در حدود 35% موارد توام با خونريزي است.

در افرادی که غیر فعال و کم تحرک هستند بازگشت خون وریدی به قلب به سختی جریان داشته، عضلات صاف دیواره سیاهرگها متحمل فشار و بار فیزیکی بیشتری می گردند. این روند در نهایت منجر به نارسایی عمل سیاهرگ ها، کند شدن جریان خون در بافتهای هموروئیدی راست روده و ایجاد لخته می گردد.

 لخته های ایجاده شده نیز ظرفیت انتقالی وریدها را کم تر می کنند. گره های هموروئیدی در نتیجه اختلال در خروج خون بزرگ شده، موجب ایجاد برجستگی هایی در لایه مخاطی راست روده می گردند. این گره ها بسته به محل ایجادشان به گره های خارجی، داخلی و یا مختلط تقسیم می گردند.

 

انتشار لخته از گره ها به سیاهرگ های مخاط راست روده موجب تشکیل کانون های نکروزی (بافت مرده) و جدا شدن مخاط می گردد. در پی نازک شدن دیواره، گره های هموروئیدی به راحتی دچار پارگی و خونریزی می گردند. در اوایل، خونریزی معمولا با زور زدن در هنگام دفع مدفوع روی می دهد اما با پيشرفت بیماری، هر گونه حرکت مانند نشست و برخاست کردن نیز می تواند منجر به خونریزی گردد. غالبا بیماران در اثر خونریزی مزمن مکرر دچار کم خونی می شوند.

عدم تعادل روانی ــ عصبی و فشارهای روحی از جمله عواملی هستند که در اثر تحریک سیستم اعصاب سمپاتیک موجب انقباض دیواره عروق خوني گره های هموروئیدی و در نتيجه تجمع و احتقان خون در آنها می شوند.

کارهای سخت و طولانی موجب افزایش جریان خون شریانی به گره های هموروئیدی و ایجاد هموروئید میگردند. ایستادن و نشستن های طولانی، استفاده از كمربند هاي محكم  يا گن وشكم بند به مدت طولاني، حاملگی و یبوست مزمن نیز از عوامل افزایش فشار در شبکه های هموروئیدی و احتقان خون در آن هستند. به طور كلي هرعاملي كه سبب افزايش فشار در شكم ولگن يا اختلال در گردش خون اندام هاي تحتاني گردد مي تواند سبب هموروئيد شود.

انواع هموروئيد بر اساس نشانه هاي آن :

ــ هموروئید بدون نشانه مشخص

ــ هموروئید مزمن

ــ هموروئید حاد

علائم:

درد در مقعد و اطراف آن: درد از نشانه های اصلی و ثابت بیماری بوده، تقریبا در ۴۰ % بیماران، بخصوص در هنگام دفع مدفوع مشاهده میشود. حاشیه مقعد به علت التهاب مخاط راست روده و پوست به راحتی آسیب می بیند. در موقع زور زدن، حرکت مدفوع در روده، انجام تنقیه و بعضي مواقع مصرف شیاف های آنتی هموروئیدی نیز مخاط راست روده به آسانی آسیب دیده، دیوار پشتي کانال مقعد ترک بر می دارد.

ــ خارش: سوزش و خارش مقعد و اطراف آن در نتیجه تاثیر ترشحات غده مخاطی روده بزرگ بر اعصاب حسی این منطقه می باشد.

ــ خونریزی: در ۳۵% موارد خونریزی به علت حرکت مدفوع كه معملا به دليل يبوست سخت شده است، در هنگام اجابت مزاج میباشد. گره های خارج شده از مقعد در نتیجه اصطکاک با لباس و یا جا انداختن با دست، آسیب دیده، دچار خونریزی می شوند.

عوارض هموروئيد:

پرولاپس (پایین افتادگی هموروئید از مقعد)

 خونریزی

پیدایش کانونهای نکروزی در گره های هموروئید :لخته شدن خون در گره های هموروئید یکی از بدترین عوارض آن می باشد. این روند می تواند به سیاهرگهای غشاء مخاط راست روده نیز گسترش یابد.

 تورم و التهاب ممکن است به دیواره خروجی راست روده، اسفنکتر مقعد، اطراف مقعد و حتي اعضاء تناسلی انتشار یابد. فشار بافت های ملتهب و ورم کرده به شاخه های متعدد عصب و پایانه های آنان موجب دردهای شدید در مقعد و اطراف آن می شود. بیمار قادر به نشستن و حرکت دلخواه نبوده، مجبور به دراز کشیدن اجباری می شود.

احساس پري بعد از دفع مدفوع

تب بیمار ممکن است به ۵ / ۳۷ تا ۸ /۳۸ درجه برسد.

آنمی(كم خوني) فقر آهن نیز از جمله عوارض خونریزی مزمن هموروئید می باشد. جالب است بدانيم كه در مردان شايعترين علت كم خوني ، خونريزي هاي گوارشي از جمله خونريزي مزمن از هموروئيد مي باشد.

 درمان و پیشگیری

درمان موضعی هموروئید حاد:

ــ شستن گره های پایین افتاده از کانال مقعد ۳ تا ۴ بار در روز با گرفتن دوش آب گرم

ــ در صورتی که نشانه های التهاب حاد وجود نداشته باشد باید پس از چرب نمودن گره ها با امولسیون  هاي ويژه یا روغن گیاهی

ــ ۲ بار در روز از شیاف های ضد هموروئید استفاده کرد و با محلول ضد عفوني كننده مخصوص اطراف مقعد را ضدعفونی و پانسمان نمود.

ــ تغيير در عادات غذايي شامل افزايش فيبر مصرفي، استفاده بيشتر از غذاهاي ملين، نوشيدن مقدار كافي مايعات بويژه آب

ــ در موارد نادر، وقتي اين درمان ها موفقيت آميز نمي باشند، از جراحي استفاده مي شود.

دارو هاي گياهي مورد استفاده در هموروئيد در بخش طب مكمل و دارو هاي گياهي همين سايت  تو ضيح داده شده است.

پيشگيري از هموروئيد

ــ تخليه روده به محض احساس دفع

ــ ورزش هايي مانند پياده روي ، يوگا (تمرينات بدني، شستشوي روده، تمرينات تنفسي) به کاهش يبوست و دفع مدفوع کمک مي نمايد.

منابع

 

behvazan.com

pezeshk.us

pezeshkan.org

tebyan.net