سخنی با شما بهترین مادر دنیا در رابطه با تغذیه کودکان 3 تا 6 سال

کودکان 3تا6 سال سرشار از شادابی و جنب و جوش و کنجکاوی هستند و با تمام وجود به دنبال شناختن محیط اطراف خود می باشند.در این پویایی و تحرک،تامین نیاز های غذایی از همیت خاصی بر خوردار است و نقش اساسی در تکامل جسمی،ذهنی و روانی آنها دارد.

در محیط روستا کودکان از نعمت هوای پاک و نزدیک بودن به طبیعت برخوردارند اما به دلیل مشغله زیاد مادران روستایی ممکن است به دلایلی از جمله تغذیه مناسب و یا ابتلا به بیماری های مختلف از رشد مطلوب باز بمانند.

شما بهترین مادر دنیا هستید و سلامتی کودکتان برایتان بسیار مهم است پس به این نکات در تغذیه کودک توجه کنید:

1-کودکان حجم معده کوچکی دارند. هم زود سیر می شوندو هم زود گرسنه.

 

پس به کودک 6-5 بار در روز غذا بدهید.صبحانه وعده ای بسایر ضروری است که باید کامل باشد.حتما م.قع صبحانه کودک را کاملا سیر کنید.با نان و کلوچه های محلی یا غلات پخته،پنیر یا ماست یا حبوبات پخته،مغز ها و دانه ها مثل گردو یا بادام یا کنجد یا شاهدانه و یا مغز تخمه ها و بعضی سبزیجات مثل کدو حلوایی،چغندر،شلغم،خیار،گوجه فرنگی،هویج یا زردک می توانید صبحانه کاملی برای کودک تدارک ببینید.

ناهار و شام هم حتما برای کودک در نظر بگیرید.تعدادی از کودکان به علت خستگی زیاد شبها زود می خوابند و غالبا هم گرسنه و این می تواند به رشئشان صدمه بزند.در میان وعده های صبح و عصر نیز حتما کودک را تغذیه کنید.

2-حبوبات مثل عدس،ماش،انواع لوبیا،نخود،لپه و سویا مقدار زیادی پروتئین و مواد با ارزش دارد.غلات مثل گندم،و جو،ذرت،ارزن،نان و برنج،ماکارونی و انواع آردها هم انرژی کودک را تمین می کند. در غذای کودکان علاوه بر برنج و نان ،از سایر غلات هم استفاده کنید.اگر غلات و حبوبات جوانه بزنند ارزش غذایی شان زیاد می شود.می توان از غلات و حبوبات جوانه زده شده هم در غذای بچه ها استفاده کرد.

3-سبزی های سبز (مانند جعفری،شاهی و بخصوص اسفناج و...) و زرد (مثل هویج و کدو حلوایی )و قرمز (مثل گوجه فرنگی)ویتامین ها و مواد معدنی بسیار مهمی دارند و به رشد و سلامتی کودک کمک می کند. مصرف سبزی هایی مثل سیب زمینی،لوبیا سبز و باقلا نیز بسیار ضروری است که علاوه بر ویتامینها و مواد معدنی،بخشی از انرژی کودک را هم تامین می کند.

4-خوردن غذاهای خشک و بدون آب برای کودکان سخت است. بهتر است غذاهای خشک(مثل پلو)همراه با غذای آبکی (مثل خورشت)به کودک داده شود که خوردنش راحت تر باشد.بچه ها از خوردن غذا های ترد مثل هویج فرنگی و یا سیب زمینی سرخ کرده لذت می برند.

5-بچه ها طعم ملایم غذا را دوست دارند.غذا های پر ادویه و تند و تیز آنها را از غذا زده می کند.از ادویه های ملایم مثل هل و آویشن در غذای بچه ها استفاده کنید.همچنین رنگ و ظاهر غذا هم برایشان مهم است.با استفاده از سبزی های رنگی مثل هویج،چغندر و گوجه فرنگی غذایشان را رنگین کنید تا اشتهای بیشتری پیدا کنند.

6-در هر وعده،مقدار غذا را آنقدر در اختیار کودک بگذارید که می خورد.اگر سیر نشد کمی دیگر به او بدهید.کودکان از خوردن غذاهایی که بتوانند با دست بردارند و به دهان بگذارند لذت می برند.مثلا تکه های پنیر،سیب زمینی سرخ کرده،تکه های هویج آب پز،تخم مرغ تکه شده،قلقی های کوچک یا تکه های کوچک گوشت و...را برای خوردن بیشتر می پسندند. ضمنا درجه حرارت غذا باید اندازه باشد خیلی داغ و یا سرد مورد علاقه آنها نیست.

7-بچه ها در موقع خوردن غذا ممکن است مقداری از غذا را ریخت و پاش کنند،بهتر است مایعات را در فنجان یا یک لیوان کوچک سر خالی و غذا ها در بشقاب گود به کودک بدهید.بهتر است ظروف بچه نشکن باشد و مخصوص خودش با رنگ هایی جالب و شاد که کودک را علاقه مند کند.قاشق بچه هم باید کوچک باشد تا بتواند به راحتی به دهان بگذارد.

8- هیچ وقت غذایی را به اجبار به کودک ندهید.غذاهایی که دوست داردتهیه کنید وبا محبت وهمراه با تشویق به کودک بدهید و در غذا خوردن او را همراهی کنید . همیشه به خاطر داشته باشید که سلامت کودک شما در دستان شماست وبهترین مادر دنیا هستید وخواهید بود.