دارچين از گياهان دارويي است كه مصرف روز مره بالايي دارد. خواص دارچين بسيار زياد است واز آنها مي توان به خاصيت افزايش قواي جنسي اشاره كرد . به اين منظور در ايران داروي گياهي آفروديت توليد شده كه هم اكنون در داروخانه ها موجود است.

نام علمي:Cinnamomum Verum

نام عمومي:Cinnamon

نام انگليسي: Cinnamon

نام مترادف: Cinnamomum Zylanicum

خانواده: (تيره ي برگ بو)Lauraceae 

تاريخچه:

دارچين به صورت چاشني يا به منظور بهتر كردن بو و مزه در آشپزي استفاده مي شود.در گذشته روغن آنرا براي درمان مشكلات روده اي ، معده، قطع قاعدگي مصرف مي كردند.

در طب سنتي :

دارچین طبیعت گرم دارد.

تركيبات مهم:

یک قاشق چای خوری دارچین، حاوی 28 میلی گرم کلسیم، 1 میلی گرم آهن و بیشتر از 1 گرم فیبر و مقدار زیادی ویتامین های C و K  و منگنز است. همچنین مقدار 2/1 گرم کربوهیدرات دارد.

اثرات مهم:

دارچين مقوي معده، ضد نفخ، و ضد اسهال است. هم چنين از آن به عنوان معطر كننده استفاده مي شود.دارچين ضد درد ،ضد باكتري، ضد لوسمي، ضد تب، ضد عفوني كننده، ضد اسپاسم، بي حس كننده، ضد تهوع، آنتي هيستامين،آنتي اكسيدان،ضد پروستاگلاندين،ضد ويروس، قابض،ضد قارچ كانديدا،معرق، كاهش پر فشاري خون، كاهش دهنده ي چربي خون، محرك قوه ي باه، آرام بخش است. دارچین قند و کلسترول خون را کنترل می کند. افرادی که آلرژی دارند نباید از مصرف دارچین در غذاهای خود پرهیز کنند زیرا موجب تشدید آلرژی نمی شود. دارچین، رمز جوانی است، مصرف روزانه آن انسان را سلامت و جوان نگه می دارد و بهترین دارو برای دردهای عضلانی است.دارچین خاصیت عجیب دیگری دارد که آن هم قوی کردن مصونیت بدن در مقابل امراض است.

گیاه دارچین، به علت داشتن اسانس و تانن، محرک و قابض است و به عنوان تقویت کننده اعمال هضم و گردش خون به کار می رود.هم چنين به علت داشتن تانن در رفع اسهال کاربرد دارد.دارچين به همين دليل(داشتن تانن) والبته داشتن ويتامين K در كمك به انعقاد خون مصرف می شود

برخی تحقیقات نشان دهنده تاثیر مثبت دارچین در کاهش فشار خون بوده است.

مبتلایان به دیابت می توانند با افزودن اندکی دارچین به رژیم غذایی شان به حفظ سلامت خود کمک کنند.در حقیقت دارچین حاوی ترکیباتی است که عمل انسولین در انتقال گلوکز به سلول ها را بهبود می بخشد. دارچین تقریباً هیچ میزان کالری ندارد، به همین خاطر افراد دیابتی بدون ترس از افزایش وزن، می توانند از آن استفاده کنند. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت گزارش داده اند که مصرف یک قاشق چایخوری دارچین در روز تاثیر بسیار مثبتی بر قند خونشان داشته است.

این گیاه در کاهش چربی و کلسترول خون نیز دارای اثرات مثبتی است

از بین برنده بوی بد دهان است.

دارچین رگها را باز می کند و اثر خوبی در بهبود گردش خون دارد

دارچين براي زياد شدن و بازيافتن نيروي جنسي نيز بكار مي رود كليه را گرم مي كند و ضعف كمر و پاها راازبين مي برد.

دارچين كم خوني را درمان مي كند .

دارچين اثر آرام كنده وشاد كننده دارد و از بسياري از داروهاي آرام بخش بهتر است .

دارچين تب بر خوبي است و به اين منظور مي توان آن را در يك فنجان چاي ريخت و يا با چاي دم كرد و نوشيد.

در طب سنتی هند برای دندان درد، تهوع، استفراغ، سردرد، آمنوره(قطع قاعدگي)، بیماریهای قلبی، سرماخوردگی و رفع خستگی ، بی اشتـهایی و روماتیـسـم استفاده مي گردد.

تحقـیقات اخیر نـشان داده که عصاره دارچیـن دارای خاصیـت آنتی اکسیدانی بوده، از پیشرفت آلزایمر جلوگیری مي كند.

عوارض جانبي:

دارچين در حد مصرف معمول داراي عارضه نيست ولي مقدار زياد آن مي تواند سبب تاكي كاردي(افزايش تعداد ضربان قلب،طپش قلب)،بي خوابي،و دپرسيون شود.

احتياط:

در زمان شيردهي مصرف آن مطالعه نشده است و بهتر است با احتياط مصرف شود

موارد منع مصرف:

در زمان بارداري، زخم هاي گوارشي،تب با علت ناشناخته نبايد مصرف شود.

نكته:دارچين در داروي گياهي آفروديت به عنوان افزايش دهنده ي ميل جنسي در دارو خانه ها موجود است.

منابع:

کتاب گیاهان دارویی و گیاه درمانی – جلد اول – دکتر محمد حسین صالحی سورمقی

tebyan.net

fa.wikipedia.org

parsiteb.com

tandorosti.akairan.com

www.beytoote.com

zabanekhorakiha.blogfa.com

irteb.com