درد هنگام نزديكي یا آزاردهنده كه تكرار شود را ديسپاروني مي گويند. این وضعیت بندرت در مردان نيز پیش می آید و این اصطلاح را برای هر دو جنس مرد و زن بکار می گیرند

از احساس ناراحتی به هنگام دخول تا وضعیت شدیدتری بصورت درد غیرقابل تحمل تا احساس سوزش پس از نزدیکی متغیر است.

ديسپارونيا

دیسپارونی  در زنان اغلب ممکن است در بدو ورود آلت مردانه به واژن یا در مراحل مختلف در طول دخول ایجاد شود. این حالت درجات متفاوتی دارد و نسبت به اینکه در چه زمانی پس از شروع نزدیکی و در چه قسمتي از دستگاه تناسلي فرد احساس درد می کند، دلایل و درمانهای متفاوتی دارد.

واژه دیسپارونی اغلب به عنوان درد مکرر و مداوم در عمق لگن تعریف می شود  به اين معنا كه اگر گهگاه كمي درد حين نزديكي ايجاد شود به عنوان ديسپاروني مطرح نمي گردد.والبته برخي صاحب نظران بر اين باورند كه ديسپاروني ارتباطی با اختلالات جسمی، عدم لغزنده شدن واژن یا واژینیسموس ندارد.

اغلب بیماران درد عمیق لگنی را با عبارت احساس انفجار در حین برخورد پنیس در حال نعوظ با سرویکس و رحم توصیف می کنند. این احساس با التهاب سرویکس شدت می یابد اما گاهي حتی با درمان این بیماریها نیز همچنان ادامه خواهد یافت.

علل روانی دیسپارونی

درد همراه نزدیکی گاه ممکن است که صرفاً به دلیل روانی و عامل آن خود فرد یا همسر او باشد. واهمه یا احساس بی کفایتی در حل مشکلات با همسر ممکن است که منجر به رفتار اجتناب از روابط جنسی بطور ناخواسته شود.

همچنین ممکن است که درد نشانه ای از آسیبی باشد که در گذشته بر بیمار وارد شده است. دردهای مزمن لگنی اکثراً در افرادی ظهور می کند که در کودکی مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند یا آنکه مورد تجاوز و داراي سابقه آزار جنسی بوده اند. به هر حال بسیاری از این بیماران گزارش می کنند که درد آنها در حین نزدیکی شدید می شود. معمولاً منشأ روانی دردهای هنگام نزدیکی رابطه نزدیکی با اضطراب دارد.

علل مربوط به ارتباط جنسي

یکی ديگر از دلایل شایع درد هنگام آمیزش در زنان خشکی واژن است. كه اگر به هر دلیلي  هنوز آمادگی دخول را پيدا نكرده باشند اتفاق افتاده ودر اين صورت نزديكي می تواند بسیار دردناک باشد. در اکثر موارد خشکی واژن به دلیل نداشتن پیش نوازی کافی است كه سبب مي شود  زن از نظر جسمی امادگي لازم جهت پاسخگويي به محرک های جنسی را نداشته و محیط واژن به اندازه کافی لغزنده نشده باشد

علل دارويي و ديسپارونيا

از جمله دلایل و شرایط دیگری که میتواند باعث خشکی واژن  ودر نتيجه درد هنگام نزديكي شود داروهایی است که فرد مصرف می کند. كه در همين سايت وهمين قسمت به آن مي پردازيم.

علل جسمي

از دلایل دیگر آمیزش دردناک، می توان به جراحات و ضربه هایی که در طول زمان به آلت تناسلی وارد شده، دوران پس از زایمان، دوران عادت ماهانه، بیماری های ناحیه تناسلی و برخی از سرطانهایی که اعصاب آن منطقه را تحت تخریب قرار داده و نیز بیماری های مقاربتی درمان نشده ، عفونت های دستگاه تناسلی و دهانه رحم،همزمانی نزدیکی و زمان تخمک گذاری اشاره کرد.

تدابیر درمانی

خشكي واژن به خاطر اشكال در رابطه ي جنسي بويژه در اوایل برقراری اين رابطه اتفاق مي افتد.زماني را که زوج ها برای پیش نوازی صرف می کنند، صرفا جنبه عاطفی ندارد بلكه سبب مي گردد كه در بدن زن تغییراتی صورت بگیرد که دخول را ساده تر کند. واين در صورتي است كه او برای داشتن رابطه جنسی آماده شده باشد.علت لزوم پيش نوازي وتغييرات دستگاه تناسلي زنان اين است که بدن زنان طوری طراحی شده که در هنگام دخول حداکثر آمادگی را برای باردار شدن فراهم کند، بنابراین وقتی که خانمی آمادگی لازم را بر اثر پیش نوازی پیدا می کند، رحمش به سمت بالا کشیده شده و این کار به طول واژن اضافه كرده وموجب مي شود دخول كامل راحت تر وبدون درد صورت گيرد همچنين دیواره های واژن پر خون شده ، مواد لغزنده ای را ترشح می کنند و نيز بر اثر پیش نوازی مناسب از یکدیگر جدا شده در نتيجه دخول را آسانتر می کند. بنابراین می بینیم که پیش نوازی خوشایند و به مقدار کافی تا چه حد می تواند در کیفیت رابطه جنسی تاثیر داشته باشد

از طرفي در اغلب زنانی که پاسخ جنسیشان کاهش یافته، فعالیت جنسی دردناک ناشی از بیماریهای جسمی مانند سرویسیت(التهاب دهانه ي رحم)، اندومتریوز یا بیماری های التهابی لگن می باشد و به همین دلیل اتساع واژن و سایر بافتهای اطراف به دلیل التهاب ناشی از بیماری با درد شدیدی همراه است. این حالت، سیکل معیوبی را ایجاد می کند که خود منجر به کاهش عملکرد جنسی این بیماران می شود (درد- کاهش پاسخ جنسی- افزایش درد).

برای اصلاح این وضعیت می توان اقدامات مختلف را انجام داد:

1) توضیح دادن این پدیده برای بیمار و همسرش.

2) توصیه برای تغییر وضعیت در فعالیت جنسی

3) ایجاد یک رابطه بدون درد بین فرد و همسرش . در این صورت پاسخ جنسی تداوم یافته و رابطه فرد و همسرش بهبود خواهد یافت.

4) درمان علت جسمي ايجاد درد از جمله التهاب دهانه ي رحم(سرويسيت)،كيستهاي تخمدان،التهاب يا عفونت هاي لگني،اندومتريوز

از علل ديگر درد هنگام آميزش مي توان به واژينيسم اشاره كرد كه در همين سايت و همين قسمت كاملا توضيح داده شده است.

واژینیسموس (انقباض دردناک و غیرارادی ماهیچه های واژن به هنگام دخول) كه در این حالت هرگونه دخولی به واژن به شدت دردناک و حتی غیرممکن است تا حدي كه گاهي حتی دخول انگشت خود فرد نيز ايجاد درد مي كند . در این مواقع معاینات زنان و زایمان هم با مشکل روبرو می شود چون بیمار حتی از فکر اینکه وسیله معاینه به واژن وی وارد شود وحشت دارد.

درمان شامل  استفاده از ابزار هاي مخصوص با اندازه هاي مختلف است كه بيمار بايستي خودش يا به كمك همسرش در مدت زمان نسبتا طولاني وبه تدريج وارد واژن كند تا كم كم ترس و انقباض واژن كاهش يابد . و آموزش ومشاوره ي جنسي در زوجين نيز بايستي انجام گيرد.

به اين مورد در قسمت مربوطه   كاملا پرداخته ايم.

منابع

Sexual Dysfunctions: Dr. F. Namvar ;PhD Medical Biotechnology;2010

pezeshkan.org

iran.pezeshk.us