انزال زودرس

 

انزال زودرس شايع‌ترين مشكل جنسي مردان است كه تاثيرات عميقي برزندگي زناشويي افراد دارد .اغلب كساني كه دچار اين بيماري هستند به دلايل مختلف اخلاقي و فرهنگي از مراجعه به پزشك امتناع مي‌كنند. برای بسیاری از زوجین توانایی مرد در کنترل زمانی انزال جنبه مهمی در رسیدن به لذت جنسی دارد. انزالی که زودتر از زمان مطلوب انجام شود اغلب منجر به اختلالات جنسی از جمله دشواری نعوظ، عدم ارگاسم زن، تمایل جنسی کم یا انزجار از مسائل جنسی می شود.درنتيجه مي توان گفت: انزالي كه بر خلاف ميل شخص و بدون كنترل او انجام ميگرد را انزال زود رس گويند چنين فردي از زمان انزال و كيفيت رابطه ناراضي است و اين نارضايتي ميتواند يك طرفه يا دو طرفه باشد ، به طوريكه حتي اگر شريك جنسي فرد از زمان انزال ناراضي باشد ، انزال را زود رس گويند .  شیوع انزال زودرس بالا بوده و حدود 25 تا 40 درصد محاسبه شده است. اگر بيماري اختلال نعوظ شايع‌ترين بيماري جنسي مردان بالاي 40 سال باشد، قطعا انزال زودرس شايع‌ترين بيماري جنسي مردان زير 40 سال است. حتي برخي از دانشمندان با در نظر گرفتن كل مبتلايان اين بيماري نسبت به كل جمعيت مردان، انزال زودرس را شايع‌ترين بيماري جنسي در كل مردان مي‌دانند.

انزال زودتر از 15 بار دخول تحت عنوان انزال زودرس قابل دسته بندی است. در حالی که سگراوز و همکارانش عدد 8 را معرفی نمودند. هیچ یک از این دو گروه دلایل خود را مبنی بر انتخاب این اعداد بیان ننموده اند.

 روش ارزیابی کمِی عبارتست از اندازه گیری فاصله زمانی بین دخول و انزال که برخی از محققین مدت آن را 1 دقیقه، 2 دقیقه، 3 دقیقه، 4 دقیقه و 7 دقیقه یا 10 دقیقه پیش بینی کرده اند. به هر حال فاصله زمانی ارائه شده بسیار متنوع است. آنچه از اکثر مطالعات بر می آید آن است که انزال زودتر از 2 دقیقه به معنای انزال زودرس تلقی می شود.

از طرفی جانسون و مسترز تعریف کاملاً متفاوتی را ارائه دادند. آنها معتقد بودند که اگر مردی قادر نباشد در 50 درصد موارد تا رسیدن شریک جنسی خود به ارگاسم، انزال را به تعویق اندازد، دچار انزال زودرس می باشد. يعني مردي دچار بيماري انزال زودرس است و بايد درمان شود كه در بيش از نيمي از موارد نزديكي هاي خود دچار انزال زودرس شود. عدم توانایی کنترل انزال نیز به عقیده بسیاری انزال زودرس است. به عبارتي انزال زودرس عبارت است از انزالي كه زودتر از زمان دلخواه زوجين رخ دهد و باعث نارضايتي يك يا هر دوي آنها شود. يعني حتي اگر زوجه نيز در اغلب نزديكي‌ها احساس كند كه انزال همسرش زود تر از زمان مورد انتظار اوست و اين حالت باعث نارضايتي او شود، حتي اگر مرد چنين احساسي نداشته باشد، انزال مرد، زودرس بوده و بايد بررسي شود. البته آنچه مسلم است ، اين است كه زنان معمولا ديرتر از مردان ارضا مي‌شوند و عدم آگاهي زوجين از چگونگي ايجاد تطابق، زمان طولاني ارضا شدن زوجه و زمان كوتاه‌تر زوج، باعث نمود بيشتر و عذاب آورتر اين مشكل مي‌شود. در حالي كه مي‌توان با يك آموزش درست در اين زمينه از احساس نارضايتي زوجين جلوگيري كرد.

در جدیدترین ارزیابی از انزال زودرس عدم کنترل بر انزال و انزال زودتر از 2 دقیقه پس از دخول را تعریف دقیق تری از انزال زودرس معرفی می نماید.

تئوري هاي علت انزال زودرس

تئوریهای متنوعی در ارتباط با علت انزال زودرس پیشنهاد شده است که مهمترین آنها تئوریهای روانی، بیولوژیک و فیزیولوژیک است.

- از علل روانی می توان از تئوری آبراهام 1936 نام برد: خودخواهی دوران کودکی بصورت اهمیت بسیار زیاد آلت تناسلی تجلی می یابد و در دوران بزرگسالی تبدیل به انزال زودرس می گردد.

-تئوری کاپلان 1974: وی معتقد بود که علت انزال زودرس نوعی تنفر عمیق و ناخودآگاه زن است. . کاپلان در سال 1989 تئوری خود را اصلاح نمود و معترف شد که مردانی که دچار انزال زودرس می شوند به هیچ وجه دچار اختلال شخیصتی نیستند.

بر اساس مطالعه ای که جانسون و مسترز روی 200 مرد دچار انزال زودرس انجام دادند تجربه اولیه نابهنجار فرد بیشترین و شایعترین علت تشخیص داده شد. تعجیل در انزال بدلیل عدم علاقه شریک جنسی به مشارکت در عملیات جنسی، حالت عصبانیت و شتاب، همگی منجر به نزدیکی زودرس و در نتیجه انزال زودرس در تجارب بعدی می شود. اضطراب از علل مهم ایجاد این اختلال ذکر شده است. علت این تأثیر فعال شدن سیستم عصبی سمپاتیک است که هم مسؤل ایجاد انزال و هم عامل ایجاد اضطراب می باشد. با وجود آنکه هنوز ارتباط بین اضطراب و انزال زودرس شناخته شده نیست، دیده می شود که فعالیت جنسی بیشتر بتدریج منجر به افزایش اطلاع و درک فرد از حس ایجاد شده قبل از انزال گردیده و سطح آستانه فرد را در رسیدن به انزال به تدریج بالا می برد و به درمان فرد کمک می نماید.

تئوریهای فیزیولوژیک

کینزی معتقد است که 75%  از مردان دچار انزال زودرس دچار اختلال تکاملی هستند ولی از نظر مسائل فیزیولوژیک دیگر کاملاً طبیعی می باشند. به عقیده برخی دیگر از محققین انزال زودرس به دلیل نداشتن نزدیکی مکرر می باشد. هرچند که استراسبرگ و همکارانش عدم نزدیکی را نتیجه انزال زودرس می دانند نه علت آن. برخی از صدمات ارگانیک و بیماریهایی که منجر به انزال زودرس می شوند خود دلیلی بر صحت تئوریهای فیزیولوژیک است. برای مثال آسیب به سیستم عصبی سمپاتیک به دلیل جراحیهای شکم، شکستگیهای لگنی، پاتولوژیهای مربوط به سیستم ادراری، هیپوتروفی پروستات و التهاب آن، دیابت، بیماریهای قلبی- عروقی، بیماریهای موضعی دستگاه تناسلی- ادراری به عنوان علل ایجاد کننده انزال زودرس مطرح شده اند.

دلايل ايجاد انزال زود رس در مردان :

 پس مي توان براساس تئوري هاي فوق دلايل انزال زودرس را به اين صورت دسته بندي كرد

۱ - عوامل رواني بازدارنده :انزال زودرس در اغلب موارد يك مشكل رواني محسوب مي شود و در آن اندام‌هاي تناسلي فرد اصلا دچار اختلال نيستند. عواملي مانند اضطراب در حين عمل زناشویی ، اضطراب و هيجان و استرس‌هاي رواني در زندگي روزمره ، ترس از بروز اختلا‌ل نعوظ ،احساس گناه يا افسرده گي ميتوانند موجب انزال زود رس شوند. در واقع تصور مي‌شود كساني كه دچار انزال زودرس هستند، در اولين تجربيات جنسي خود براي رسيدن به انزال به دلايل مختلف فرهنگي و گاهي مذهبي تحت استرس بوده اند و همين تصور و ذهنيت اوليه در طول زندگيشان باعث ايجاد انزال زودرس شده است.

2 - فاصله زياد بين روابط جنسي ( در اين مواقع شدت ميل جنسي زياد و معمولا سبب عدم كنترل رابطه و منجر به انزال زود رس ميشود. )

3 - تجربه جنسي كم ( بيشتر افراد در اوايل زندگي زناشويي دچار اين مشكل ميشوند و به مرور زمان با تجربه بيشتر مشكلشان رفع ميگردد )

4 - عوامل پزشكي بازدارنده ( عواملي نظير آسيب جسمي ، آسیب به سیستم عصبی سمپاتیک به دلیل جراحیهای شکم، شکستگیهای لگنی، آسيبها ويا بيماري واختلالات مربوط به سیستم ادراری، هیپرتروفی(بزرگي) پروستات و التهاب آن، دیابت، بیماریهای قلبی- عروقی، بیماریهای موضعی دستگاه تناسلی- ادراری، مصرف برخي داروها مثل بعضي از داروهاي اعصاب ،تداخلات دارويي در هنگام درمان بعضي بيماري ها و مشكلات هورموني از جمله عوامل پزشكي هستند كه منجر به انزال زود رس ميشود )

شیوع انزال زودرس

انزال زودرس از شایعترین اختلالات جنسی در آقایان است. مطالعات متفاوت شیوع متنوعی از این مشکل را ذکر می نمایند، اما روی هم رفته شیوع این اختلال 29% ذکر شده است. در بسياري از كشورهاي توسعه‌يافته كه امكان آمارگيري در اين زمينه وجود دارد، برآورد مي شود30 تا 70 درصد مردان به نوعي در طول عمر خود دچار اين بيماري مي شوند. در ايران آمار دقيقي در اين‌باره وجود ندارد، چرا كه اغلب كساني كه دچار اين بيماري هستند به دلايل مختلف اخلاقي و فرهنگي از مراجعه به پزشك امتناع مي‌كنند. اگرچه همه اين بيماران از يافتن راه‌حلي براي رهايي از شر آن خوشحال مي‌شوند.

 تدابیر درمانی

داروهایی که با فعالیت اعصاب سمپاتیک در ایجاد رفلکس انزال یا افزایش مقادیر سروتونین مرتبط هستند بیشترین استفاده را داشته اند. به طور کلی دو دسته دارویی مورد استفاده قرار گرفته اند: یک دسته مهار کننده های آلفا- آدرنرژیک و دسته دیگر داروهایی که مقادیر سروتونین را افزایش می دادند(درمان هاي دارويي را در مراحل حاد بيماري كه بيماري از فاز پزشكي وارد فاز رواني شديد شده و موجبات مشكلات عديده در روابط فرد شده است ، تجويز ميشوند و استفاده بدون نظر پزشك از اين داروها به دلايل ماهيت هاي اعتياد آور و شرطي كننده و گه گاه تكرر جنسي و همچنين آمار بالاي خودكشي در اثر استفاده از داروهاي ضد افسرده گي ، توصيه نميشود ، لذا در صورت تمايل به استفاده از اين روش حتما قبلا با يك متخصص سايكوتراپ يا روانكاو مشورت كنيد ). اما از آنجا که استفاده از تکنیک ویژه درمانی دیگری بسیار مؤثر بوده، استفاده از داروها چندان با استقبال روبرو نشد. در این تکنیک که اولین توسط سمنز در سال 1956 مطرح گردید، فرد مکرراً به سطح بالایی از تهییج جنسی می رسد اما درست قبل از انزال تحریک متوقف می گردد.

در زمينه ي درمان انزال زودرس، درمان هاي موضعي نيز كاربرد دارند. استفاده از كرم هاي بيحس كننده مانند ژل ليدوكابين ۲% و اسپري هاي بيحس كننده(استفاده از اسپري هاي بيحس كننده به دليل احتمال ايجاد حالت تكرر ادرار بعد از مصرف توصيه نميشود. ) ميتواند در بهبود انزال زود رس موثر باشد . استفاده از كاندوم هاي تاخيري كه خود حاوي مواد بيحس كننده در سطح داخلي كاندوم هستند باعث افزايش زمان انزال ميشود .اين كاندوم ها از جهت اينكه داروهاي بي حسي تاثيري روي شريك جنسي ندارد وسبب تاخير در ارگاسم او نمي شود نسبت به ژل واسپري ها در درمان موفق ترند.

در توضيح درمان هاي رفتاري بايد دانست كه اين نوع درمان ها از موثر ترين و سالم و بدون عارضه ترين نوع درمانها ميباشند و در اين حالت فرد به جاي استفاده از دارو يا مواد مصنوعي با استفاده از روش هاي آموزشي رفتاري ، سعي ميكند كه رفتار و احساسات خود را كنترل كند ( در بيشتر مواقع اين روشها اولين پيشنهاد براي درمان ميباشند ) و شامل :

تكنيك ماستر و جانسون : اين روش شامل يادگيري ، تشخيص و كنترل احساسات و رفتارهايي است كه منجر ميشود فرد به اوج نقطه لذت برسد و انزال صورت گيرد ، اين روش نياز به اراده و تمرين زياد دارد ، اما از جمله موثرترين روشهاي درماني است كه تاكنون براي درمان انزال زود رس شناخته شده است ، در اين روش(start & stop) فرد در ابتدا توسط خود يا شريكش ، تحريك ميشود و هر بار كه به نزديكي نقطه اوج لذت ميرسند ، عمل تحريك را متوقف و بعد از چند لحظه كه احساسات فروكش كرد ، دوباره اقدام مينمايند ، اين روش كه از جمله بهترين روشهاي درماني است  وپس از مدت چند هفته زوجين مي توانند مهارت كافي را در برقراري رابطه شان بدست آورند.بهتر است در اين حالت از وضعيت معكوس به جاي روش معمول در رابطه ي جنسي استفاده شود.

تكنيك فشار(squeeze technique ): بر طبق اين روش با فشار دادن انتها يا سر آلت تناسلي قبل از انزال ،  با كاهش احتقان وفشار خون در دستگاه تناسلي و كاهش نعوظ (erection)از انزال جلوگيري ميشود.

وضعيت بدني مناسب هنگام مقاربت و پيدا كردن وضعيتي كه در حين ارتباط كنترل انزال راحت تر باشد تاثير مهمي در برطرف كردن مشكل زود انزالي دارد واين معمولا بستگي به زوجين داشته و البته همانطور كه ذكر شد اغلب وضعيت معكوس بهتر از وضعيت معمول مؤثر است زيرا در این صورت مرد هنگام نزدیک شدن به نقطه اوج لذت با آگاه کردن همسرش که در اين حالت کنترل عمل زناشویی را در دست گرفته ، او را باخبر میسازد تا رابطه را کنترل کند ، این روش که از جمله بهترین روشهای درمانی است ، فرد بعد از چندین هفته تمرین و ممارست ، به مرحله ای میرسد که کنترل رابطه جنسی برایش شرطی میشود و میتواند با کنترل احساسات خود زمان انزال را نيز كنترل كند وسبب مدت مطلوب رابطه براي زوجين و افزايش رضايت جنسي شود.افزايش تعداد دفعات ارتباط زناشويي معملا سبب ميشود كه كنترل زمان انزال راحت تر صورت گيرد واين در حالي است كه زوجين به خاطر زود انزالي وسرخوردگي از روابط زناشويي نا خودآگاه كم كم تعداد دفعات رابطه ي جنسي خود را كاهش هم مي دهند. در ضمن توجه كافي به پيش نوازي وافزايش مدت آن هم سبب مي شود كه زوجين لذت كافي از ارتباط زناشويي را تجربه كرده و خودبخود زود انزالي معني خود را از دست بدهد.

 فضاي آرام و امن: فضاي امن و آرام زمينه كافي را براي عمل زناشويي فراهم مي كند.

انجام ورزش كگل(تمرين ماهيچه های کف لگن):اين ورزش در قسمت طب مكمل- حركات ورزشي توضيح داده شده است.

اکثر موارد انزال زود رس فاقد عامل یا دلیل خاص است. با بالاتر رفتن تجربه ی جنسی و سن، مردها یاد می گیرند که ارگاسم خود را به تاخیر بیندازند.

- درمان هاي سنتي و گياهي : به اين بخش در جاي خود ودر همين سايت خواهيم پرداخت.

 پس با توجه به آنچه گفته شد مي توان نتيجه گرفت زود انزالي در اصل مشكل يا بيماري محسوب نميشود و وسواس فكري افراد و اضطراب آنها از داشتن يك رابطه با كيفيت است كه منجر بروز اين امر ميشود ، لذا كاهش اضطراب و حفظ آرامش در كنار كنترل بدن و احساسات با تمرين بيشتر بهترين راه كار براي پيشگيري و درمان اين مشكل اند .

منبع:

Sexual Dysfunctions: Dr. F. Namvar ;PhD Medical Biotechnology;2010

beytoote.com

niksalehi.com

porseman.or