شيوع سرطان سينه

انواع سرطان پس از بيماريهای قلبی عروقی سوانح و حوادث، سومين عامل مرگ و مير در ايران است.  سالانه بيش از 30000 نفر از ايرانيان در اثر سرطان، جان خود را از دست مي دهند. تخمين زده مي شود ساليانه بيش از 70.000 مورد جديد سرطان، در كشور اتفاق مي افتد.در حال حاضر سرطان سینه شايعترين بدخيمي تشخيص داده در تمام طول عمر زنان و علت اصلي منتهي به مرگ در سنين 79ـ40 سالگي در زنان مي‌باشد. كه نقشي مشابه بيماريهاي قلبي عروقي در مردان را از نظر علت مرگ بازي مي كند. سرطان سینه تقريباً يك بيماري مختص به خانمها است گرچه آقايان نيز مستثني نيستند. خانم ها بيش از 99درصد مبتلايان را تشكيل مي دهند. از نظر سني بروز سرطان پستان در سن زير 30 سال شيوع كمتري دارد

در كشور هاي غربي، سرطان سینه عمدتاً در سنين بالاي 50 سالگي ديده مي شود و 4/3 سرطانهای سینه در خانم های 50 سال به بالا اتفاق می افتد. ، در حالي كه طبق مطالعات انجام شده در كشور ما، تعداد مبتلايان در محدوده سني 49-40 سال، بيشتر از ساير رده هاي سني است. هم چنين تعداد بيماران جوان تر بيشتر از كشور هاي غربي است.

مطابق آمار سازمان بهداشت جهاني، ميزان بروز اين بيماري رو به افزايش است.طبق محاسبات انستیتو ملی سرطان ایالات متحده آمریکا، از هر هشت زن یک نفر در زندگی خود مبتلا به سرطان پستان می‌شود .

از آنجا كه اين سرطان شايعترين سرطان زنان در كل جهان است و باید مورد توجه بسیاری قرار گیرد اما بايستي به اين نكته  توجه كرد كه همه توده‌هایی که در پستان لمس می‌شوند لزوما سرطاني نیستند.

بسياري از اين بيماران در مراحل اوليه علائم باليني چنداني نداشته و بيماري بوسيله معاينة و انجام ماموگرافي مشخص مي شود. از نظر محل بروز سرطان در پستان، بيشترين قسمتي از پستان كه امكان بروز سرطان را دارد ربع فوقاني خارجي پستان و در نزديكي زير بغل است.

این سرطان در صورتی که به موقع تشخیص داده‌شود به راحتی قابل درمان است و اگرچه شیوع سرطان پستان زیاد شده است اما میزان مرگ و میر ناشی از آن به دلیل مداخلات پزشکی و جراحی کاهش پیدا کرده است.

علائم سرطان سینه

توده يا تومور پستان

ترشح از نوك پستان

تغييرات پوست پستان

تغييرات نوك پستان

 

بزرگي غدد لنفاوي زير بغل

تغييراندازه در پستان

تغيير فرم وشكل پستان

تورم يك طرفه بازو و اندام فوقاني


توده يا تومور پستان:

توده بدون درد شايعترين علامت سرطان پستان مي باشد كه در حدود 75درصد موارد توسط خود بيمار بصورت اتفاقي يا در معاينه ماهيانه كشف مي شود.اغلب اين توده ها با قوام سفت يا سخت، غير متحرك و با چسبندگي به بافت اطراف مي باشند.

ترشح از نوك پستان

با وجود اينكه وجود ترشحات نوك پستان در اغلب موارد همراه با سرطان پستان نيست، ولي به علت احتمال وجود سرطان در همراهي با اين علامت، بررسي دقيق آن ضروري است.(در بخش مربوطه در همين سايت توضيح داده شده است)

ترشحات پستان مي تواند به رنگ هاي مختلف مشاهده شود (سفيد، قهوه اي، آبي، خاكستري، قرمز، سبز و يا بدون رنگ). ترشح ناشي از سرطان پستان معمولاً خون واضح، خونابه اي و يا زرد شفاف مي باشد و ترشح خوني كه خود به خودي بوده و از يك پستان و از يك مجرا خارج شود، احتمال بيشتري براي همراهي با سرطان پستان دارد و شك به سرطان را افزايش مي دهد.

ترشحات خوني يا آبكي

ترشحاتي كه خود به خودي و بدون فشار خارج مي شوند

ترشحاتي كه از يك پستان و از يك مجراي نوك پستان خارج مي شود

ترشحاتي كه همراه با توده باشند

ترشحات پس از يائسگي

 شك به وجود سرطان را بيشتر بر مي انگيزند

تغييرات پوست پستان در سرطان سینه

اين تغييرات شامل

كشيدگي پوست پستان كه گاهي در تغييرات خوشخيم هم اتفاق مي افتد

فرورفتگي پوست پستان ممكن است بطور ثابت و مشخص وجود داشته باشد و يا در حالات خاصي از معاينه پستان ديده شود.

زخم در پوست

بندرت وجود عروق زيرجلدي برجسته و واضح در يك قسمت

تورم پوست پستان

تغييرات مشخص پوست پرتقالي در پستان (نشانه وخامت بيماري)

تورم همراه با قرمزي گرمي با و بدون درد:ممكن است علامت سرطان التهابي پستان باشد كه علائم شبيه عفونت وآبسه پستان را ايجاد مي كند ولي در اين حالت بيمار تب ولرز ندارد وبه درمانهاي ضد ميكروبي جواب نمي دهد.

تغييرات نوك پستان

فرورفتگي نوك پستان در موارد خوشخيم  اغلب قابل برگشت  ودر بد خيمي ها غير قابل باز گشت است و معمولا توده اي زير هاله لمس مي گردد.

بيماري پاژه نوك پستان

حساسيت نوك پستان

تغيير فرم هاله و يا نوك پستان :بدليل وجود توده  ويا چسبندگي زير آن

بيماري پاژه نوك پستان

نوعي از سرطان پستان است كه در آن تغييرات پوستي نوك پستان بصورت ضايعات اگزمايي مرطوب يا خشك  همراه با ضخامت و قرمزي و خراش هايي در نوك پستان، ديده مي شود. علائم شامل خارش، سوزش، قرمزي و سفتي نوك پستان و پوسته پوسته شدن نوك پستان مي باشد. بتدريج و در صورت عدم درمان،  بيماري به هاله اطراف نوك پستان و پوست گسترش مي يابد. متاسفانه اين نوع سرطان اغلب با اگزما وحساسيت اشتباه شده وممكن است مدت ها ناديده گرفته شود.بنابر اين هر بيماري با علائم پوستي كه به درمانهاي موضعي جواب ندهد بايد براي پاژه بررسي گردد.

بزرگي غدد لنفاوي زير بغل

شايعترين محل تهاجم سرطان هاي پستان به غدد لنفاوي زيربغل مي باشد و سرطان پستان شايعترين علت براي تهاجم به اين غدد است گرچه تهاجم به غدد لنفاوي زير بغل در سرطانهاي ديگر نيز اتفاق مي افتد.بزرگي غدد لنفاوي زير بغل مي تواند با يا بدون توده در پستان باشد .بنابر اين بايستي آزمايشات وبررسي هاي لازم جهت رد سرطان پستان انجام گيرد.

تغييراندازه در پستان

گاهي اوقات به علت بزرگي بيش از حد تومور در يك پستان، پستان ها از حالت متقارن خارج شده و بطور واضحي پستان يك طرف بزرگتر از طرف مقابل مي شود. البته اين در صورتي نگران كننده است كه قبلا اين غير قرينگي وجود نداشته و به تازگي اتفاق افتاده باشد. البته گاهي در تغييرات وبيماري هاي خوشخيم پستان نيز اين تغيير اندازه اتفاق مي افتد كه بايستي با معاينه و استفاده از روش هاي تشخيصي آنها را تشخيص داد.

تورم يك طرفه بازو و اندام فوقاني

 گاهي به علت تهاجم سلول هاي سرطاني به عروق لنفاوي زيربغل و  در نتيجه انسداد مسير ، تخليه مايع لنف در اندام فوقاني يك طرف دچار اختلال شده و در نتيجه باعث تورم دست در سمت مبتلا مي شود. بيمار با احساس تورم و سنگيني يك طرفه اندام مراجعه مي نمايد كه مي تواند دردناك و يا بدون درد باشد.

در صورت بروز چنين علامتي بايد پستان بدقت بررسي گردد و سرطان رد شود.

منابع:

his.ut.ac.ir

ncii.ir

irteb.com

forum.iransalamat.com

fa.wikipedia.org

daneshnameh.roshd.ir

jarahirani.com

salamatnews.com