بیشتر تحقیقاتی که در مورد   سرطان پروستات و رژیم غذایی انجام شده بر شیوع سرطان پروستات متمرکز است و چون در مردان سالمند سرطان پروستات بدون علامت شایع تر است همان مواد غذایی که شیوع سرطان پروستات را کاهش می دهند ممکن است پس از تشخیص نیز میزان رشد سرطان پروستات را کاهش دهند و بنا براین از پیشرفت آن در مراحل اولیه جلوگیری کنند.

انجام تست PSA در تشخیص و غربالگری سرطان پروستات بسیار مهم است

 

تغذیه در سرطان پروستات

مصرف زیاد غذا های با منشا حیوانی به خصوص غذاهای با چربی اشباع شده فراوان با افزایش خطر سرطان پروستات همراه بوده اند .اینکه این افزایش خطر مربوط به چربی اشباع شده است یا مربوط به مصرف گوشت قرمز و نیز لبنیات پرچرب ،هنوز مشخص نیست.

این مسئله که مصرف روغن ماهی می تواند میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پروستات را کاهش دهدنشان می دهد که اگر روغن و چربی مهم است نوع چربی نقش کلیدی را در این کاهش بازی می کند.

با توجه به نقش مصرف چربی های اشباع در بروز بیماری های قلبی عروقی/سرطان کولون و پروستات می توان به صراحت لزوم کاهش مصرف چربی های اشباع  را اعلام کرد.

در بعضی مطالعات تاثیر لیکوپن(رنگدانه موجود در گوجه فرنگی) ،هندوانه، گریپ فروت  بر کاهش سرطان پروستات تایید شده است ولی نیاز به مطالعات بیشتری در این زمینه وجود دارد

مصرف ماهی و سس ساخته شده از گوجه فرنگی در بسیاری از تحقیقات باعث کاهش احتمال بازگشت سرطان پروستات شده است.

اگرچه تاثیر مصرف میوه و سبزیجات برای پروستات قطعا مشخص نشده ولی رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات به هر حال با توجه به کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی ،کاهش احتمال بازگشت مجدد سرطان و... توصیه می شود.

فیتو استروژنها موجود در برخی مواد غذایی مانند سویا و مواد حاصل از آنها ممکن است بر کاهش ابتلا به سرطان پروستات موثر باشند 

مواد غذایی سرشار از کلسیم  مانند لبنیات و یا حتی مکمل های حاوی کلسیم  با مقدار زیاد برای مردان توصیه نمی شود زیرا در تعدادی از تحقیقات نشان داده شده که مردانی که چنین رژیم غذایی را داشته اند بیشتر در معرض خطر اشکال مهاجم سرطان پروستات بوده اند .

بهبود یافتگان از سرطان پروستات که در معرض خطر پوکی استخوان قرار دارند  نیز بایستی در مصرف کلسیم و ویتامین دی 3  جانب احتیاط را رعایت کنند و به منظور حفظ سلامتی بهتر است روش زندگی فعال و ورزش های مناسب روزانه را انجام دهند.

اما در مورد مصرف ویتامین دی 3 هنوز مطالعات بیشتری لازم است 

ورزش استقامتی ،فعالیت بدنی و پیاده روی تاثیر مثبتی بر سرطان پروستات ،پوکی استخوان،بیماری های قلبی عروقی ،گوارشی و افزایش قدرت عضلانی دارند.

مردانی که دچار سرطان پروستات شده اند باید رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات تازه و حداقل چربی اشباع داشته باشند.همچنینن زندگی فعال برپایه ی فعالیت بدنی و ورزش منظم بسیار سودمند است.بهتر است در مصرف مواد حاوی کلسیم محتاطانه عمل کنند.

گرچه هنوز مطالعات بیشتری برای تایید این موارد لازم است ولی در ضمن این توصیه ها بر کاهش شیوع ابتلا به بیماری های قبلی عروقی نیز مفیدند.

 

کتاب تغذیه و فعالیت بدنی در سرطان: دکتر ابوالفضل اقوامی متخصص مجاری ادرار  /مشهد