هشدار!    تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد

در این بخش تنها اطلاعات عمومی برای آشنایی با دارو ارائه می گردد
و مشاوره زنان مامایی
ایران ماما هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد

 

Duphaston (Dydrogesterone) دوفاستون(دیدروژسترون)

 

شکل دارو

قرصهای ده میلی گرمی

 10mg Tablets/Strip

موارد مصرف

 

درمان آندومتريوز

 سقط عادتي

بعضی از انواع خونريزي غيرفونكسيونل رحم

قاعدگي دردناك

فقدان قاعدگي

سندرم پيش از قاعدگي

 به منظور جانشين هورمون درمانی

 

موارد منع مصرف

 

در كارسينوم پستان يا اعضاي تناسلي، بيماري كبدي، سقط فراموش شده و اختلالات ترومبوتيك نبايد مصرف شود.
 

عوارض جانبی

ترومبوفلبيت

 آمبولي ريوي

ترومبوز شبكيه

لكه بيني

خونريزي هاي نابجا

تغيير اشتها

ورم قوزك پا.

 

نحوه مصرف

نحوه مصرف آن نیز با توجه علت آن فرق می کند. ولی رایج ترین شکل مصرف آن معمولاً از شب 16 قاعدگی (منظور از روز اوّل خونریزی است. روز اوّل خونریریزی، روز 1 محاسبه می شود.) شبی 1 عدد به مدت 10 شب است و پس از قطع آن، معمولاً بین 10 - 3 روز بعد، خونریزی سیکل قاعدگی رخ می دهد. در فاصله بین پریودها هم می توانند به قصد بارداری، نزدیکی داشته باشند.

فارماکوکينتيک

ديدروژسترون از دستگاه گوارش به خوبي جذب مي شود و متابوليسم آن كبدي بوده و از راه كليه ها دفع مي شود.
 

تداخل دارویی

مصرف همزمان ديروژسترون و بروموكريپتين موجب ترشح بيش از حد و خود به خودي جريان شير مي گردد. داروهاي القا كننده فعاليت آنزيم هاي كبدي مثل كاربامازپين، فني توئين و ريفامپين موجب كاهش كارآيي دارو مي شوند.

 

دوفاستون چگونه عمل می‌کند؟

قرص دوفاستون حاوی دیدروژسترون (هورمون زنانه پروژسترون مصنوعی) است، یعنی ساختار شیمیایی آن بسیار به پروژسترون طبیعی شباهت دارد و به‌همین دلیل، عملکردش مشابه پروژسترون است . پروژسترون طبیعی طی مرحله  دوم سیکل قاعدگی یعنی دقیقا بعد از تخمک گذاری توسط تخمدان‌ها تولید می‌شود. این هورمون بر اندومتر (جدار رحم) تاثیر می‌گذارد و سبب ضخیم تر شدن  دیواره داخلی رحم می گردد در نتیجه رحم را آماده لانه گزینی سلول تخم کرده و به ادامه  یافتن بارداری کمک می کندبنابراین با آماده‌سازی رحم برای بارداری و حفاظت از بارداری در درمان ناباروری و سقط جنین ناخواسته نیز موثر است..

در صورتی‌که کمبود یا عدم وجود پروژسترون طبیعی، سبب بی نظمی قاعدگی،قطع پریود در فردی که قبلا پریود منظمی داشته و یا خونریزی های نامنظم رحمی می گردد.در این موارد دیدروژسترون موجود در قرص دوفاستون سیکل قاعدگی را منظم می‌کند؛

 

تفاوت های دیدروژسترون (دوفاستون)و پروژسترون

 

دیدروژسترون شبیه پروژسترون طبیعی است. اما، بر خلاف پروژسترون طبیعی، به آسانی جذب می‌شود در حالی‌که پروژسترون طبیعی به‌راحتی در دستگاه گوارش جذب نمی‌شود و تا اغلب به صورت تزریقی تجویز می گردد.

کمبود پروژسترون طبیعی در بدن باعث ایجاد اختلالات قاعدگی شده و درنتیجه به دلیل اثر استروژن احتمال سرطان رحم افزایش می یابد اما دوفاستون می تواند با این اثر استروژن در بدن مقابله کند و خطر سرطان اندومتر را کاهش دهد.

درضمن بر خلاف دیگر پروژسترون‌های مصنوعی، دیدروژسترون با اثرات مثبت استروژن مانند جلوگیری از پوکی استخوان و تنظیم کلسترول، تداخلی ندارد

همچنین از نظر شیمیایی نیز با تستوسترون در ارتباط نیست و بنابراین تاثیرات منفی مردانه نیز در بدن ایجاد نمی‌کند.

 

شرکت سازنده:

داروسازی ابوریحان [ ایران ]

ABBOTT HEALTHCARE PRODUCTS [ هلند ]