تعریف ناباروری

ناباروری یعنی اینکه یک زن زیر ۳۵ سال پس از گذشت یکسال(به تازگی در برخی منابع ۱۸ ماه را ذکر می کنند)  از زندگی زناشویی و بدون جلو گیری از حاملگی، حامله نشده باشد. (برای بیماران بالای ۳۵ سال این زمان برای شروع سریعتر به شش ماه تقلیل پیدا می کند.)

به عبارت دیگر منظور از ناباروری این است که زوجی به مدت یکسال نزدیکی بدون پیشگیری از بارداری داشته باشند و حاملگی اتفاق نیافتد .تقریبا ۹۰ – ۸۵ درصد زوج های جوان سالم در مدت یکسال حامله می شوند . گر چه بهتر است برای شروع بررسی ومعاینات مربوط به ناباروری در زوج های جوانی که تاریخچه ی اختلالات باروری ندارند یکسال منتظر بمانیم ولی در زوج هایی که سابقه ی بیماری های کاهش دهنده  قدرت باروری یا سن بالا دارند معاینات زودتر شروع می شود. شیوع ناباروری بر اساس تخمین مرکز آمار رشد خانواده ۱۵– ۱۰ درصد میباشد و میزان بروز کلی آن در دهه گذشته حدود ۵۰% بیشتر شده است. تقریبا نصف این بیماران به دنبال درمان می گردند و مهم تر اینکه ۸۵% از آنها با استفاده از روشهای دارو درمانی آبستن می شوند.

ناباروری به انواع اولیه و ثانویه تقسیم می شود . ناباروری اولیه یعنی زوجی که هرگز حاملگی نداشته اند و ثانویه مربوط به زوجی است که در حال حاضر قادر به باردار شدن نمی باشند ولی سابقه بارداری و تولد فرزند زنده را داشته اند .

  ناباروری علل مختلفی دارد و در بسیاری از بیماران, ناباروری ممکن است بیش از یک علت داشته باشد .لذا نیاز به ارزیابی کامل دارند. علل شایع ناباروری عبارتند از غیر طبیعی بودن اسپرم (۳۵% موارد)، نارسایی تخمک وتخمک گذاری (۲۵% موارد)، چسبندگی های لگن، آ ندومتریوز، نارسایی لوله های فالوپ و مشکلات رحمی ( ۲۵% موارد ) و در ۵% تا ۱۰% زوجین عامل بخصوصی را نمی توان بعنوان علت ناباروری تشخیص داد.

 شرایط لازم برای باروری طبیعی چیست ؟

۱٫مرد باید به اندازه کافی اسپرم های طبیعی و متحرک تولید نماید که بتوانند در مسیر های باز حرکت نموده و از آلت تناسلی فرد در زمان انزال خارج شوند .

۲٫اسپرم باید در واژن زن ذخیره شود تا در زمان مناسب در طی سیکل قاعد گی یعنی وقتی که اسپرم ها قادر هستند در مخاط رحم نفوذ کرده ، به درون رحم ولوله های فالوپ صعود نموده و تخمک را بارور نمایند .

 ۳٫زن باید تخمک سالم و رسیده را تولید نموده و از تخمدان ها آزاد نماید پس از رها سازی تخمک از تخمدان ، تخمک باید از لوله های فالوپ به سمت داخل رحم حرکت نماید ، بطوری که بتواند با اسپرم مواجه شده و بارور گردد .

 ۴٫ تخمک بارور شده باید به درون رحم حرکت نموده و در درون آندومتر(لایه ی پوشاننده ی سطح داخلی رحم) آماده قرار گیرد  تا اینکه بتواند برای رشد بیشتر ، تغذیه نماید

منبع:

www.mums.ac.ir

Novak’s Gynecology. Brek J. London .Lippincott Williams & Wilkins.

Danforth’s Obstetrics and Gyenecology.  Scott JR،Gibbs R ،editors   .London .Lippincott Williams&Wilkins.

.

Clinical Gyecology and infertility.Speroff L.Fritz MA..Lippincott.philadelphia: Williams&Wilkins

کاربرد بیوتکنولوژی در تشخیص ودرمان زوج های نابارور. محمدمهدی آخوندی،.پنجمین سمپوزیوم تخصصی باروری وناباروری ژنتیک وبیوتکنولوژی تولیدمثل

درسنامه اختلالات جنسی شایسته جهانفر،. میترا ملایی نژاد،..

مامائی و زنان BRS المار،پ ساکالا. ترجمه هاجرپاشا، افسانه بختیاری.بابل: انتشارات دانشگاه علوم پزشکی بابل

اصول بیماری های زنان کیستنر. رایان، کنت جی; برکووتیز، راس. ترجمه شاهین سینا. تهران: سماط،

زنان و مامائی AOM. کامران احمدی، افسانه آقازاده نائینی،تهران: طب نوین.