شکل دارویی کپسول اسلیم تکس:

کپسول 60 عددی.

موارد مصرف کپسول اسلیم تکس:

کاهش وزن بدن، آنتی اکسیدانت.

نحوه و مقدار مصرف کپسول اسلیم تکس :

یک کپسول 30 دقیقه قبل از هر وعده ­ی غذایی همراه با 1 لیوان آب.

با وجود دارا بودن محتوای پایینی از کافئین در کپسول­های اسلیم تکس چنانچه ضمن مصرف اختلالات خواب همچون بی­خوابی مشاهده شد توصیه می­شود فرآورده بصورت 2 کپسول قبل از صبحانه و 1 کپسول قبل از ناهار مصرف شود

 

اجزاء فرآورده در کپسول اسلیم تکس:

هر کپسول حاوی 400 میلی گرم عصاره خشک دانه قهوه سبز (Green Coffee) با نام علمی Coffea arabica است که براساس وجود 50% کلروژنیک اسید در هر کپسول استاندارد شده است.

مواد موثره کپسول اسلیم تکس:

کلروژنیک اسید

آثار فارماکولوژیکی و مکانیسم اثر کپسول اسلیم تکس:

گیاه قهو­ه سبز، به دلیل داشتن ترکیبات شیمیایی مختلف، اثرات متفاوت و مفید دارویی و درمانی را دارا می­باشد. از مهمترین این ترکیبات مشتقات پلی فنولیک همچون کلروژنیک اسیدها و Trigonelline می­باشد.
حدود 45 نوع کلروژنیک اسید مختلف در دانه­ی قهوه سبز شناسایی شده است که مهمترین­شان:
feruloylquinic acid -dicaffeoylquinic acid- caffeoylquinic acid می­باشد.

از بارزترین اثرات دانه ­های قهوه سبز، اثر ضد چاقی (antiobesity) است. عصاره ­ی قهوه سبز بر روی تجمع چربی­ها در بدن اثر مهارکنندگی داشته و این­گونه از افزایش وزن بدن جلوگیری می­نماید. کلروژنیک اسید، سطح تری گلیسریدهای کبدی را کاهش داده و نیز رهایش گلوکز به جریان خون را کم می­کند. در عدم حضور محتوای کافی گلوکز در خون، بدن برای تامین انرژی مورد نیاز خود، از ذخایر چربی استفاده خواهد کرد. این پروسه Thermogenesis نامیده می­شود و مسئول بخش عمده کاهش وزن بدن می­باشد. دیگر ترکیبات فنولیک موجود در قهوه سبز همچون نئوکلروژنیک اسید و freuloylquinic acid نیز سبب افزایش فعالیت ceratine palmitoyltransferase) CPT) می گردند که یک آنزیم میتوکندریایی بوده و در متابولیسم (بتااکسیداسیون) اسیدهای چرب (بخصوص انواع زنجیره بلند) نقش اساسی ایفا می­کند. اختلال در عملکرد این آنزیم منجر به اختلالات متابیولکی همچون دیابت تایپ II می­گردد.
دیگر اثر ثابت شده مفید قهوه سبز، اثرات آنتی اکسیدانتی و ضد رادیکالی آن می­باشد. ترکیب 5-caffeolquinic acid (یا همان5- کلروژنیک اسید) اصلی­ ترین کلروژنیک اسید قهوه سبز است که بالاترین ظرفیت آنتی اکسیدانتی را داراست و با افزایش مقاومت بدن در برابر استرس­های اکسیداتیو نیز با به دام انداختن رادیکال­های آزاد، از تخریب و آسیب انواع سلول­ها ممانعت بعمل آورده و این گونه از سیستم قلبی-عروقی و سیستم عصبی محافظت بعمل می­آورد. از طرفی حضور trigonelline در قهوه سبز، اثرات حفاظت کنندگی سیستم عصبی این گیاه را تقویت می­نماید.
آثار مفید درمانی دیگری نیز از قهوه سبز مشاهده شده است که از مهمترین آنها اثر ضد دیابتی

موارد منع مصرف:

مصرف در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی گردد.

تداخلات دارویی با کپسول اسلیم تکس:

به دلیل حضور ترکیبات پلی­فنولیک موجود در قهوه سبز (مهارکننده­ های قوی جذب آهن در انسان) از مصرف هم­زمان با مکمل­ های آهن و یا مواد غذایی حاوی مقادیر بالای آهن خودداری شده و فاصله زمانی حداقل یک ساعته رعایت شود.
در صورت مصرف هم­زمان با داروهای پایین آورنده قند و یا فشار خون به دلیل امکان تقویت اثر این داروها لازم است در ابتدای مصرف قند و یا فشار خون مانیتور شده و در صورت مشاهده­ ی هر گونه تغییرات نا مناسب با پزشک معالج مشورت گردد.
به دلیل امکان افزایش کلسترول خون در صورت ابتلا به هایپر کلسترومی و مصرف داروهای کاهنده ­ی کلسترول خون با پزشک معالج مشورت گردد
 

عوارض جانبی کپسول اسلیم تکس:

تا کنون عارضه جانبی خاصی در دوز مصرفی توصیه شده برای این دارو مشاهده نشده است. گرچه همچون هر فرآورده دارویی دیگر در صورت حساسیت به اجزاء فرآورده امکان بروز واکنش­های حساسیتی (پوستی یا تنفسی) وجود خواهد داشت. در این صورت از ادامه مصرف فرآورده خودداری نمایید

شرایط نگهداری کپسول اسلیم تکس:

دارو در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد و دور از رطوبت نگهداری شود. دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

بسته بندیکپسول اسلیم تکس:

این دارو در بسته های 60 عددی به همراه یک بروشور در داخل جعبه می باشد.

کی مناسب از آن می­باشد.

شرکت سازنده کپسول اسلیم تکس:

سبزدارو

http://www.sabzdaru.com